top of page
Vyhledat

Méně známá místa – už znáš Bránu i soutěsky? Tohle bude jiné kafe...


Hřebenovka sice není nijak přelidněná, takže se nemusíš bát, že tu budeš na každém kroku zakopávat o další poutníky, ale vždycky se hodí vědět o krásných místech, kde nebývají davy ani ve slunném dni uprostřed letních prázdnin.


Hned v první etapě, při zastávce v Ostrově, se určitě vydej krátkou, asi dvoukilometrovou odbočkou z trasy, údolím říčky Biela za hranicemi s Německem na vyhlídku Grenzplatte. Je tu nádherný výhled na skalní věže v okolním lese a potkáš tu snad jen trpaslíky z nedaleké jeskyně...


Vyhlídka Grenzplatte u Ostrova

Na Děčínském Sněžníku se vyhni čekání v restauraci, překonej hlad a udělej si pod Koňskou hlavou odbočku na Kristin Hrádek. Restaurace a hotel v loveckém zámečku na úplné samotě uprostřed hlubokých lesů za to stojí. Cestou se navíc můžeš vykoupat v Hrádeckém rybníku, který je před turisty schovaný tak dobře, že na travnatých plážičkách u průzračně čisté vody, přitékající sem z Liščího potoka, bývá jen pár místních a v zimě občas nějaký ten otužilec.


Pokud si neseš vlastní jídlo a hned na začátku druhé etapy v Děčíně zjistíš, že se ti zásoby neplánovaně tenčí, zapomeň na nákupy ve velkých supermarketech a zajdi do děčínského bezobalu BIO KOKO kousek od Masarykova náměstí. Mají tu všechny základní sypané potraviny a k tomu hromady dalších dobrot, ale i hygienických potřeb, básnické sbírky regionálních básnířek, obklady ze včelího vosku na rozbolavělé svaly a klouby dálkových poutníků nebo třeba bio limonády a čerstvě upečený žitný chleba. Tenhle bezobalový obchod není žádná regionální chudinka, ale výkladní skříň těch nejlepších šetrných a zdravých bezobalových produktů.


Na Růžovém hřebenu, jen pár set metrů od trasy, se nachází kamenné bludiště se skalní brankou. Vyplatí se sem odbočit. Obvykle tady kromě ptáků a zatoulaných srnek nikoho nepotkáte.U Slunečné brány na turisty nenarazíte

Protože od Belvedéru budeš letos ještě (kvůli loňskému požáru) do Hřenska muset po zelené, protáhni si cestu až do německé Schmilky a dej si na závěr druhé etapy některý z výjimečných zážitků, který si tu můžeš zarezervovat.


turisté sestupující po dlážděném chodníčku mezi skalami v lese
Sestup z Belvederu vede mezi skalami až na dno Labského údolí

Hřensko a okolí patří k nejprozkoumanějším místům Českého Švýcarska, přitom ale mnoho místních nikdy neslyšelo o větrném mlýně v Janově. Je jen pár set metrů od Hřebenovky a rozhodně stojí za vidění.


vetrny mlyn
Obydlený větrný mlýn v Janově je jen pár kroků od trasy

Ve třetí etapě se ti možná kvůli davům nechtělo na velkou Pravčickou bránu. O to větší radost budeš mít, když ti povíme, že na trase Hřebenovky je ještě jedna Pravčická, menší, ale o nic méně fascinující skalní útvar s podobně úchvatnou vyhlídkou jako na velké Pravčické.


skalni brana s turistkou
Malá Pravčická brána je sice menší, ale je kouzelná

Na začátku 23 kilometrů dlouhé páté etapy se v letní sezóně klidně osvěž v hotelovém bazénu jetřichovického Bellevue, a to i když tu nebydlíš. Vstup do bazénu se dá za malý poplatek pořídit extra.


Na trase páté etapy tě čekají méně známé Úzké schody. Ne aby tě napadlo je obcházet, výstup není nijak náročný a nahoře tě čeká vyhlídka na malé skalní město. Jestliže putuješ s malými dětmi a Šaunštejn jste museli raději vynechat, tady vystoupáš bez obav i s miminem a bude to pěkná náplast na nezdolaný lapkovský hrádek.


žena stoupá po žebříku skalní průrvou
Výstup Úzkými schody po žebříčcích chce trochu opatrnosti

Možná už jsi na treku tak dlouho, že se ti zastesklo po skutečném umění. Jestliže zrovna procházíš kolem Doubice a zdejší podstávkové domy už znáš, zkus vzít za kliku v Galerii Cifra, kterou před pár lety vybudovali manželé Prokopcovi společně s Nikol Lourkovou a architektem Lukášem Koppem. Galerie si klade za cíl vystavovat díla současných umělců napříč generacemi a stát se dalším uměleckým zázemím už tak kulturně hodně prorostlého prostředí doubické Fabriky.


V Kyjovském údolí se v hezkém počasí nech zlákat místní přehradou. Voda tu bývá čistá, lidí málo a sluncem vyhřáté břehy s vysokou trávou ti pohladí unavené nohy, i kdyby se ti do vody nakonec nechtělo.


vodni nadrz u lesa s loukou
Osvěž se na trase v Kyjovské přehradě

Z Kyjova do Krásné Lípy můžeš jít přes malou vesnici Kamenná Horka. Místní kovář Míla se ženou tu na louce vybudovali samoobslužný bar. Za dřevěnou zástěnou působící jako kulisa z filmu Rozmarné léto najdeš všechny regionální perly jako je pivo Falkenštejn nebo káva Bohemian Coffee House, v lednici budou nejspíš špekáčky, které si tu můžeš opéct na ohni nebo na grilu. Jen nezapomeň za všechno zaplatit do kovové kasičky připevněné na sloupku přístřešku! V Lučním baru můžeš i přenocovat, a když se Míly zeptáš, možná ti poví i o dalších tajných místech, kde se v okolí dá strávit romantická noc...rybníček a posezení v zahrádce u lučního baru
Zátiší Lučního baru si zamiluješ

Šestá etapa Hřebenovky skrývá ještě jedno málo známé místo, které stojí za malou odbočku. Větrný mlýn holandského typu se zachovaným technickým vybavením, jeden z největších svého typu v republice, nese poetické jméno Světlík a nachází se asi 2 kilometry od Hřebenovky, mezi Krásnou Lípou a Jiřetínem.


Těch méně známých míst, která by si na trase Hřebenovky zasloužila prozkoumat, je jistě ještě mnohem víc. Budeme rádi, když nám o nich povíš. Tak šťastnou cestu, Hřebenáči, a stav se za námi na limču, pro suvenýry, popovídání nebo na výstavu!

206 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page