top of page
Vyhledat

Spaní na trase: kde hlavu složit a s rangerem se do křížku nedostat

Vyrážíš na Hřebenovku? Potom je načase promluvit si o důležitém tématu. Hřebenovka prochází od úpatí Krušných hor až po západní cíp Lužihor, má celkem 6 etap v délce od 11 do 23 kilometrů. Je tedy jasné, že ani při nejlepší vůli to bez přenocování v kuse nedáš.


Na konci každého dne bude zkrátka potřeba složit hlavu, ideálně někde, kde se zároveň i dobře najíš a napiješ, a kde bude postaráno i o potřeby těch, kdo cestují s tebou, ať už jsou to kamarádi, děti nebo třeba čtyřnozí miláčkové.


žena sleduje západ slunce na louce
Přespat můžeš i v přírodě, jen ne na území národního parku

Miluješ spaní pod širákem? Naplánuj si ho na první dvě etapy, dokud putuješ mimo území národního parku. Na území CHKO Labské pískovce se sice také nesmí stanovat, ale můžeš tady zabivakovat, což je způsob nocování, který v přírodě nezanechá žádné stopy (například díry po stanových kolících). Prostě si na zem položíš karimatku, vlezeš do spacáku a spíš. Ráno se probudíš, koukneš do korun stromů, pohladíš liščata, co se ti neohroženě stočila u nohou, místo kafe olízneš rosu z trávy, sbalíš všechno do batohu a šlapeš dál.


Na rovinu – na území národního parku České Švýcarsko a v národních přírodních rezervacích na divoko prostě nenocuj. Je to zakázané a tolerance pro přestupky je tu po nedávné zkušenosti s požárem dost nízká. Kde přesně probíhají hranice NP se podívej třeba tady. V krajině je poznáš podle zelených tabulí s velkým státním znakem ČR a celkem jednoznačným nápisem "Národní park České Švýcarsko". Ty jsou na všech oficiálních přístupových cestách. Mimo cesty je území parku značeno modrým pruhem na hraničních sloupcích nebo kmenech stromů. Jediný kemp, ve kterém se v NPČŠ aktuálně dá stanovat, je Kemp Mezní Louka. Na okraji parku je kempů víc, třeba v Jetřichovicích.


Naštěstí se ale Hřebenovka se vší svou divokostí a syrovostí nachází nedaleko civilizace a najdeš tu ubytování ve všech režimech, od ekonomického až po rozmazlovací.


Hned v první etapě bude hodně těžké odolat Hotelu Ostrov. Už jsme o něm mluvili v článku o jídle, kde jsme záměrně neprozradili, že kromě skvělé kuchyně tu můžeš zažít večer plný relaxu. Pohodlného pokoje si nejspíš moc neužiješ, protože večer strávíš v dobře zásobeném baru nebo u vnitřního bazénu s prosklenou stěnou a výhledem na skalní věže a lesy kolem. Když dodáme, že u bazénu je vířivka a pára, můžeš si tu dát masáž nebo soukromou saunu s venkovním chladicím bazénkem, máme trochu strach, aby to neohrozilo tvoje plány zdolat Hřebenovku...


budova hotelu ostrov u jezírka
Hotel Ostrov je opravdu "ostrůvek" komfortu a zážitkové gastronomie

Pro jistotu se tedy Ostrovu obloukem vyhni nebo ho projdi se zavřenýma očima a ubytuj se až na konci první etapy, v Děčíně:). Na náměstí v centru (což je dost ošemetná rada, protože Děčín má centra dvě, každé na jednom břehu Labe a obě mezi sebou tak trochu soutěží) si to klidně nakráčej do Hotelu Česká Koruna. Ceny tu nejsou nijak dramatické, ubytování je fajn a v indické restauraci v přízemí hotelu se skvěle najíš.


chutné jídlo na designových talířích
My jsme debužírovali legendární chlebitche v Coffee and Books


Další variantou je nedávno nově otevřený Hotel Kocanda. I tady můžeš využít moderní wellness nebo ubytovat celou rodinu a večer strávit na terase restaurace s výhledem na děti dovádějící na nedalekém hřišti.


Jestli zrovna nemiluješ hotely, šetříš nebo chceš trochu víc přírodní ubytování, zvol Kemp Děčín. Pozice kempu pod velkým silničním mostem na první pohled moc klidnou noc neslibuje, ale vyspíš se tu dobře, jsou tu moc přátelští a je tu spousta zábavy pro celou rodinu, od půjčovny hoverboardů a hoverkár, přes lukostřelbu, trampolínu a klasické hřiště až po netradiční hry, o kterých možná uslyšíš poprvé v životě.


Druhou etapu Hřebenovky zakončíš pravděpodobně ve Hřensku. Vkusné ubytování se snídaní a možností přistýlky nebo dokonce dětské postýlky najdeš v Pensionu Jitřenka. Ve čtyřhvězdičkovém Hotelu Praha na tebe dýchne trocha honosné atmosféry z časů první republiky. Slunné podkrovní apartmá pro čtyři s privátním grilem a terasou si zarezervuj v Pensionu Pod skalou.


Během třetí etapy se moc nezapotíš, je nejkratší, takže ti možná odpoledne zbude víc času na relax. Jestliže putuješ s dětmi, ubytuj se v Resortu Mezná, a to buď Na vyhlídce nebo Nad Soutěskami. Je tu velké a rozmanité dětské hřiště, na které je vidět z terasy restaurace. Po dohodě jsou tu dokonce ochotni ubytovat i zvířecí mazlíčky. S větší skupinou (až 9 lidí) najdeš útočiště v apartmánu Do údolí, kde si buď uvaříte sami nebo si objednáte jídlo až na pokoj!

Klid a soukromí na tebe čeká v půvabné Chaloupce Mezná, luxusní stylové ubytování "na seníku" a neodolatelné gastronomické zážitky v resortu U Fořta.designové budovy seníků s komfortním ubytováním a květinovou zahradou
Ubytování ve stylových senících na Mezní Louce

Ve čtvrté etapě se přehoupneš do druhé poloviny Hřebenovky. Děsí tě takové tempo a chceš si tuhle báječnou cestu prodloužit? Po skalnatém dobrodružství na Šaunštejně zakufruj hned ve vesnici Vysoká Lípa. Pokud si Hřebenovku dáváš jako třídní sraz po letech a jde s tebou dalších 30 spolužáků, ubytujte se v Hotelu Lípa s dostatečnou kapacitou. Jinak doporučujeme favorita sezóny, nově rekonstruovaný Hotel Kortus s dobrým jídlem, pitím a neodolatelnou zahrádkou se světýlky pod kaštanem.


osvětlená historická budova hotelu v noci
Historická budova hotelu a restaurace Kortus

Na konci čtvrté etapy zjistíš, že České Švýcarsko je opravdu novodobým centrem turismu. Jetřichovice jsou snad nejznámější destinací, možná i proto, že zdejší vyhlídky nabízejí exkluzivní fotografie za poměrně málo kapek potu. Rozpočtově benigní, a přitom příjemné a aktivitami naplněné přespání objevíš v Hotelu Bellevue. Je tu velký venkovní bazén, hřiště, herna se stolním tenisem a uvnitř hotelu dokonce kuželková dráha! Útulnou romantiku se soukromým výhledem na vodopád si užiješ ve Starém Mlýně.


A valíme dál. Pátá etapa tě povede kolem Wellness Hotelu Zámeček, ale je tu tolik lákadel, až je možná trochu škoda ubytovávat se tu jen na jednu noc. Takže se sem třeba vrať někdy jindy, teď jdi dál a užívej si Hřebenovku. Ta tě navečer dovede do Kyjovského údolí kde se můžeš ubytovat třeba v Kyjovské terase. Anebo se po celodenním pochodu vyškrábat ještě až na Kamennou Horku a tady si postavit stan v jedinečném samoobslužném Lučním baru, případně po domluvě s kovářem Mílou přespat v dohasínajícím teple jeho kovárny.


Šestou etapu vezmi zlehka, na Krásnou Lípu a okolí si dej klidně celý den a přenocuj v některém z krásných míst, jako jsou citlivě rekonstruované Apartmány Stará Škola, pivním a kulturním hypem naladěný Pivovar Falkenštejn, sportovním aktivitám holdující Goliáš nebo všestranný Resort Lípa přímo na Křinickém náměstí vedle Domu Českého Švýcarska.


bílá budova pivovaru a věž kostela
Pivovar Falkenštejn na náměstí v Krásné Lípě


Jestli spěcháš dál, doporučujeme alespoň přibrzdit v Horním Podluží a nakouknout do Bohemian Homes. Třeba se tu nakonec přece jen zdržíš a dáš si na závěr Hřebenovky malý relaxační restart.

Přespat se dá i v penzionu na Jedlové, kde můžeš pokračovat v aktivní dovolené, půjčit si koloběžky, zavěsit se v lanovém centru nebo si v zimě zalyžovat.


A věř nebo ne, příjemně ubytovat se nově můžeš i ve známé Nádražce Jedlová, která je úplně posledním podnikem (chtělo by se skoro říci "záchytkou":) Hřebenovky. Zdejší apartmány jsou čerstvě rekonstruované, takže pokud ti kvůli poslednímu pivu ujede poslední vlak, bez obav to tu zapíchni a nech si na závěr cesty dát dobrou noc od lišek!

192 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentarios


bottom of page