top of page

Kudy kam

Jak se dostat na Hřebenovku Českým Švýcarskem 

Nástupní místa: Tisá – Děčín – Hřensko – Mezní Louka – Jetřichovice – Krásná Lípa – nádr. Jedlová

Ať už se rozhodneš dát si Hřebenovku Českým Švýcarskem celou nebo zvolíš některou z etap nebo jejich kombinaci, zažiješ úplně novou zkušenost a budeš putovat se zatajeným dechem. Je načase zjistit, jak se dostat k jednotlivým výchozím místům etap. Obecně platí – nech auto doma. Dopravní systém Ústeckého kraje je velmi propracovaný a dopravní dostupnost skvělá. Na následujících řádcích se dozvíš, kudy kam. 

chci startovat (klikni a zjisti, jak se tam dostat)
Kytlice- skála U8 (1).jpg

Jak se dostat do Tisé | etapa #1

BUS 452 z Ústí nad Labem (Ústí – Libouchec – Tisá – Petrovice)

Do Ústí nad Labem jede řada spojů ve směru od Prahy. Vlakem tu budeš za 75 min a v Tisé pak za dalších 30 min. Spoj využiješ, když startuješ z Tisé. Z Petrovic můžeš vyrazit na hřebenovku do Krušných hor. Linka jezdí denně a po celý rok

BUS 471 z Ústí nad Labem (Ústí – Libouchec – Tisá – Sněžník)

Jezdí o víkendech a svátcích v sezóně, až do konce října. V Libouchci navazuje linka 432 na Děčín. Tento spoj lze využít i pro start z osady Sněžník. 

BUS 217 z Pirny (Pirna – Bahratal – Petrovice – Tisá – Sněžník – Rosenthal – Königstein)

Pro mnohé málo známé spojení, které zajišťuje německý dopravce, takže se platí v eurech. Lze využít i pro dílčí přesuny mezi Petrovicemi, Tisou a Sněžníkem. Jede o víkendech a svátcích od dubna do konce října. 

Jedlová U8 Lužické hory-zmanš.jpg

Jak se dostat do Děčína | etapa #1 a #2

VLAKEM EC Berliner nebo R680 Labe z Prahy (přes Ústí nad Labem) 

Z Prahy a Ústí nad Labem se do Děčína dostaneš snadno vlakem. Nejrychlejší spoj zvládne trasu za 90 minut. Bez přestupu jede i rychlík Labe. Vlakové spojení mezi Prahou a Děčínem je vynikající. Vlaky jezdí každých 30-60 min. Konkrétní spojení najdeš na idos.cz

VLAKEM EC Berliner z Berlína nebo Drážďan 

Ze saských Drážďan nebo z Berlína se nejsnáze dopravíš do Děčína vlakem. Přímý vlak Berliner tě bez přestupu dopraví do centra města. Souprava pokračuje dále do Prahy. Konkrétní spojení najdeš na idos.cz.  

VLAKEM z Liberce (Liberec – Mimoň – Česká Lípa – Benešov nad Pl.) 

Pro obyvatele Liberce, Hradce Králové, Pardubic a okolí je nejlepší spojení vlakem přes Liberec. Odtud vlak pokračuje přes Lužické hory a Českou Lípu až do Děčína. Jízda trvá necelé 2 hodiny. Konkrétní spojení najdeš na idos.cz.

DJI_0200 (1).jpg

Jak se dostat do Hřenska | etapa #2 a #3

kombinace VLAK + PŘÍVOZ

Stejně jako do Děčína, i do Hřenska se dostaneš vlakem. V Děčíně přestoupíš na osobní vlak. Jízdenku žádej v tarifu DÚK do Hřenska. Z vlaku vystoupíš ve stanici Schöna (SRN) a do Hřenska se přes Labe přeplavíš v rámci jízdenky přívozem. Plavba přívozem přes Labe je zážitek. Navíc se plavíš doslova na nejníže položeném místě naší republiky. Hřensko je totiž pouhých 115 m n.m.  Doklady s sebou! Vlak jezdí celoročně každých 120 min. 

BUS 438 z Děčína (Děčín – Hřensko – Mezní Louka – Mezná)

Základní přístupová linka do národního parku. Z Hřenska nástup na Janov, Hájenky a Mezní Louku (Hřebenovka), dále nástup na Pravčickou bránu, z Mezní Louky nástup na Šaunštejn a Rudolfův kámen (Hřebenovka). Z Mezné sestup do soutěsek. Linka je totožná s linkou 434 až do stanice Mezní Louka. Jezdí celoročně. 

BUS 434 z Děčína (Děčín – Hřensko – Mezní Louka – Jetřichovice – Chřibská – Doubice – Kyjov – Krásná Lípa)

Tuhle linku si zapamatuj. Jestli zakufruješ, odveze tě z některé z obcí na trase zpět do výchozího místa. Stejně tak ti umožní nástup na libovolnou etapu. Tohle je pilíř turistické dopravy v regionu. Jezdí denně po celý rok.

11 přívoz na Labi  (Schmilka)-cyklisté, foto J. Laštůvka (1).jpg

Jak se dostat na Mezní Louku a do Jetřichovic | etapy #3, #4 a #5

BUS 434 z Děčína (Děčín – Hřensko – Mezní Louka – Jetřichovice – Chřibská – Doubice – Kyjov –Krásná Lípa)

Páteřní linka napříč národním parkem tě doveze do výchozích míst etapy 3 a 4 tedy Mezní Louky a Jetřichovic. Konkrétní spojení najdeš na idos.cz

BUS 436 z Děčína (Děčín – Srbská Kamenice – Jetřichovice)

Nejkratší spojení z Děčína do Jetřichovic a zpět. Tahle linka jezdí celoročně, takže můžeš na túru vyrazit kdykoli. Jezdí i o víkendech, ale s menší frekvencí. Konkrétní spojení najdeš na idos.cz

BUS 469 z České Lípy (ČL – Sloup – N. Bor – Č. Kamenice – Jetřichovice)

Linka Libereckého kraje tě dopraví z Lužických hor a Novoborska do Jetřichovic. Jede 3x denně o víkendech a svátcích od konce května do konce září. Konkrétní spojení najdeš na idos.cz

01-DSC_4656-Hřensko nábřeží.JPG

Jak se dostat do Krásné Lípy | etapa #5 a #6

BUS 434 z Děčína (Děčín – Hřensko – Mezní Louka – Jetřichovice – Chřibská – Doubice – Kyjov – Krásná Lípa)

Tenhle zelený autobus tě doveze na řadu výchozích míst Hřebenovky, mezi nimi je i Krásná Lípa – východní centrum národního parku České Švýcarsko. Jízda je to sice delší, ale zato spektakulární. Pokud ale vyrážíš třeba z Prahy, podívej se níže na lepší způsoby, jak se dostat do Krásné Lípy. 

VLAKEM T10 Lužickohorský rychlík z Prahy (Mladá Boleslav – Česká Lípa – Jedlová – Krásná Lípa) 

Pomalejší zážitková jízda retro soupravou s barem a dieselovou lokomotivou tě dostane! Vlak sice jede něco přes 3 hodiny, ale scenérie jsou úžasné. Vlak vyráží každý víkend a svátek od dubna až do konce října. Nastoupit můžete i v Boleslavi nebo České Lípě. 

VLAKEM T9 z Liberce (Liberec – Zittau – Varnsdorf – Rybniště – Krásná Lípa) 

Jediné vlakové spojení Liberce a Šluknovského výběžku každý víkend a svátek až do konce října. Příjemný spoj, který můžeš kombinovat třeba s autobusovou dopravou Praha – Liberec. 

VLAKEM T2 z Děčína (Děčín – Česká Kamenice – Jedlová – Krásná Lípa) 

Ideální spojení od západu. Poměrně rychle se dostaneš na dvě výchozí místa, tj. do Krásné Lípy nebo na vlakovou stanici Jedlová. Odtud po dokončení Hřebenovky můžeš vlakem dojet do Děčína a přestoupit na EC Berliner - přímý spoj do Prahy.

DSCN1151.JPG

Jak se dostat do Jedlové | etapa #6

VLAKEM T10 Lužickohorský rychlík z Prahy (Mladá Boleslav – Česká Lípa – Jedlová – Krásná Lípa) 

Zážitkový vlak z Prahy přes Mladou Boleslav a Českou Lípu staví i v cíli Hřebenovky - stanici Jedlová. Můžeš opustit České Švýcarsko ve stylu, tímto retro vlakem, ale jen o víkendech a svátcích, od dubna do konce října. 

VLAKEM U8 z Děčína (Děčín – Česká Kamenice – Jedlová)

Nejrychlejší napojení Jedlové na Prahu, Ústí nad Labem i Děčín. Do Děčína dojedeš bez přestupu. Směrem na Prahu přestoupíš na EC Berliner, který jede přímo. Nebo na některý z rychlíků. 

bottom of page