top of page

Devatero Hřebenáče

9 praktických rad a pravidel pro návštěvu Hřebenovky 

ubytování – stravování – pes – přenocování v přírodě – rozdělávání ohně – drony – chůze mimo cesty

1.png
Drž se vyznačených cest.

Na celém území národního parku, s výjimkou klidového území, dočasně chráněných ploch a oplocených míst, je povolen vstup bez omezení, tedy i mimo značené cesty. Přesto doporučujeme, aby ses zdržoval/a na vyznačených cestách, kde přírodě uškodíš nejméně.  

2.png
K táboření či přenocování vol pouze k tomu určená místa. 

Mimo území národního parku (NP) a národní přírodní rezervace (NPR) je přenocování v přírodě povoleno pod podmínkou, že nestavíš stan ani jiný přístřešek. V národním parku můžeš využít k přenocování vyhrazená místa – kempy.


Na území národního parku České Švýcarsko jsou aktuálně legální tato místa: 

  • Kemp Mezní Louka (na trase) 

  • Intercamp Mosquito (+ 2 km)  

  • Kemp a koupaliště Jetřichovice (na trase) 

V přírodě je zakázáno spát:

  • na celém území národního parku 

  • v úsecích vedoucích národní přírodní rezervací Kaňon Labe, tj. okolí Spáleniska a úsek zelené pod Belvedérem až k ústí Suché Kamenice 

3.png
Měj své zvířecí mazlíčky plně pod kontrolou.

Na Hřebenovku se s tebou může vydat i pes (či jiný zvířecí společník). Nenechávej ho však volně pobíhat. Ideálně ho měj na vodítku, aby neohrožoval návštěvníky, divoká zvířata a koneckonců ani sám sebe. Terén může být místy nebezpečný.

5.png
Dopřej klid lidem i volně žijícím zvířatům.

Neobtěžuj zbytečným rámusem ty, kteří si jdou odpočinout nejen od práce, ale také od hluků civilizace. A především pamatuj na obyvatele lesa. Mnoho volně žijících zvířat má výrazně citlivější sluch než my. Vyruší je tak i hlasité vyzvánění mobilu, natož hudba nebo křik.

6.png
Udržuj přírodu čistou.

Na většině trasy, mimo obydlené části území, nenajdeš koše. Proto prosím odnes své odpadky tam, kam patří – do tříděného odpadu. Zařaď do výbavy tašku nebo sáček, ve kterých pohodlně odneseš obaly od svačiny a další věci, které do přírody nepatří.

9.png
Drony i modely letadel nech doma.

Ptáci ani další obyvatelé lesa nejsou kámoši s takovými létajícími oblůdkami. Tak nech letadélka nebo dron doma a užij si šumění listí ve větvích stromů, namísto bzukotu vrtulí. 

7.png
Využij bohatou síť veřejné dopravy.

Vracet se k autu do výchozího bodu etapy může být komplikované. Raději nasedni na autobus či vlak a přijeď hezky ekologicky – veřejnou dopravou. Přírodu tak zatížíš minimálně a ještě k tomu ušetříš. 

10.png
Na Hřebenovce se mohou zapálit nejen lýtka

Oheň představuje jednu z největších hrozeb pro zdejší přírodu. Neriskuj zapálení lesa a vyvaruj se rozdělávání ohníčků, vaření na otevřeném ohni v lese nebo kouření. Všechny vyjmenované činnosti jsou beztak v přírodních lokalitách Hřebenovky zakázány. O důvod víc přestat s kouřením. 

8.png
Checkuj aktuální informace

Přidej se do facebookové komunity: Hřebenovka Českým Švýcarskem a získej nejnovější informace o dění na trase přímo od Hřebenáčů z terénu. 


Komunita “Hřebenovka Českým Švýcarskem” na Facebooku


Jestli si potrpíš na detail, prostuduj oficiální dokumenty ochrany přírody:

Pravidla návštěvy národního parku České Švýcarsko a CHKO Labské pískovce

Nenašel jsi odpověď na palčivou otázku? Napiš nám! 

bottom of page