top of page

Page Title

TOP 20

Místa, která při návštěvě Českého Švýcarska nesmíš zmeškat! Některá jsou přímo na trase, za jinými si budeš muset kousek zajít. V každém případě tě čeká pořádná řádka vyvoněných zážitků. 

#1 Jetřichovické vyhlídky

Rudolfův kámen, Vilemínina stěna a Mariina skála. Tři vyhlídky zbudované šlechtickým rodem Kinských, tři body na nádherné stezce lemující okraj Jetřichovických stěn. Celá stezka je mimořádným zážitkem a výhledy na České i Saské Švýcarsko doslova berou dech.

196744_5b38e9be3c9043a59cfcc744aaba4055~mv2.jpg
196744_6927102084814a94a9aa7e80b0be08bd~mv2.jpg

#2 Kyjovská skalní stezka

Nádherná oblast kolem říčky Křinice, kde není výjimkou zahlédnout čápa černého nebo ledňáčka. Kromě pobřežní cesty je tu i velmi členitá cesta skalami a průrvami nad údolím. V zimě oblast častých ledopádů i ledových „krápníků“, třeba v Jeskyni víl nebo ve Vinném sklepě.

#3 Tiské stěny

Dvě propojená pískovcová skalní města s ohromujícími skalními útvary, jimž lidé za staletí dali pitoreskní jména, s labyrintem stezek, cestou po hraně skalní stěny, vyhlídkami daleko do kraje, kamennými schodišti, žebříky i průchody.

DSC08078_Full.jpg
DSC00148_IG.jpg

#4 Růžový hřeben

Nejkrásnější pohled na tuto masivní skalní stěnu lze vychutnat z Růžové vyhlídky. Z výšky více jak 400 metrů uvidíte nejen věže Růžového hřebene, ale i Labský kaňon nebo Čertův hřbet, jako na dlani. Tento dechberoucí pohled se vám na vždycky vryje do srdce. 

#5 Děčínský Sněžník

Jedna z nejstarších kamenných rozhleden v Česku korunuje jedinečnou přírodu pískovcové stolové hory. Z vyhlídkového ochozu je možné vidět české hraniční hory od Krušných hor přes Lužické až po Jizerské, České středohoří, ale i hluboko do vnitrozemí Čech i Saska.

DSC08266_IG.jpg
4) Archiv města Děčín - Labská cyklostezka.jpg

#6 Zámek Děčín

Nejnavštěvovanější památka Ústeckého kraje, thunovský zámek s prohlídkovými okruhy - Zlatá léta děčínského zámku, Návštěva u knížete Františka Thuna a Barokní perly zámku - se zámeckými zahradami, unikátní Dlouhou jízdou i kostelem Povýšení sv. Kříže.

#7 Soutěsky Kamenice

Mezní můstek, lávka překlenující říčku Kamenici, leží přesně uprostřed mezi oběma plavebními částmi hlubokého a úzkého skalního kaňonu – Edmundovou a Divokou soutěskou. Divoká soutěska je přístupná i v době po požáru části národního parku a je možné ji projet na pramičce.

CZ_Vansteenkiste_Max_soutesky.JPG
DSC09499_IG.jpg

#8 Šaunštejn

Pozůstatky nejkrásnějšího skalního hradu ležícího při České silnici. Celé temeno skalního masivu je opatřeno novou zajišťovací konstrukcí lávek a vyhlídek, včetně zcela nového přístupu na vrchol. Výhledy odtud jsou jedny z nejkrásnějších v celém Českém Švýcarsku.

#9 Růženka

Před pár lety vyrostla na Pastevním vrchu, v obci Růžová netradiční rozhledna. Dostala jméno Růženka a každého na první pohled zaujme svým atypickým tvarem, který připomíná architektonická díla Jana Kaplického. 
Z kruhového výhledu jsou překrásné pohledy na Českosaské Švýcarsko.

CZ_Bielowas_leto_ruzenka.JPG
Snímek obrazovky 2023-04-16 v 21.20.22.png

#10 Dolský mlýn

Nejromantičtější místo celého Českého Švýcarska, působivé ruiny budov někdejšího mlýna sevřené ve skalní úžlabině na březích Kamenice jsou jedním z velmi blízkých cílů snadno dosažitelných z hřebenovky – třeba údolím křišťálově čistého potoka Jetřichovické Bělé.

#11 Rozhledna Janov

Nová, celoročně volně přístupná kovová rozhledna na Janovském vrchu nad Hřenskem s vyhlídkovým ochozem ve výšce třiceti metrů. Největší předností je jediný celistvý pohled na pískovcové stěny obklopující Pravčickou bránu i na bránu samotnou, stejně jako na saské stolové hory.

02-rozhledna-Janov-2.jpg
Pavlino údolí2.jpg

#12 Pavlinino údolí

Idylické a velmi klidné kaňonovité údolí říčky Chřibská Kamenice, přírodní rezervace, je jedním z míst, kde se uklidní každý. Na jeho počátku byla vybudována malá naučná stezka Pavlínka zahrnující Grieselův rybník, skalní tunel bývalého náhonu i Rusalčinu jeskyni.

#13 Křížový vrch

Říká se mu také „vrch fotografů“. Jakkoli to tak totiž nemusí zpovzdálí vypadat, je tento kopec zdvíhající se nad Rynarticemi jedním z nejvděčnějších míst pro pořízení typických krajinářských portrétů Českého Švýcarska a nejzápadnějších Lužických hor. Kdo si přivstane, bude odměněn.

CZ_Juracka_P_leto_krizovy_vrch.jpg
Kubicek_adam_tolstejn_hrad.jpg

#14 Tolštejn

Zřícenina kdysi mohutného a výstavného středověkého hradu, která se už v dobách romantismu stala vyhledávaným turistickým cílem. Díky nově vybudovaným schodištím a vyhlídkovým plošinám je tu možné uvidět dokonce i to, co není vidět ze sousední Jedlové – totiž Jedlovou samotnou.

#15 Křížová cesta

Česká Památka roku 2017, jedna z nejkrásnějších křížových cest v zemi. Pašijová křížová cesta z doby pozdního baroka zahrnuje Getsemanskou zahradu, zděná zastavení, kapli Povýšení sv. Kříže a kapli Božího hrobu, sochu Ecce Homo i sochu Panny Marie nad studánkou, podle legend zázračnou. To vše v Jiřetíně pod Jedlovou.

03 Jiřetín_pod_Jedlovou_křížová_cesta_foto_Jiří_Stejskal.jpg
AK_DSC02749.jpg

#16 Úzké schody

Skalní průrva opatřená systémem žebříků, díky nimž je možné uzounkou puklinou vystoupat vzhůru nebo se naopak spustit na dno skalní rokle. Už v 19. století se tudy snažili protáhnout turisté v oděvech, které často nebyly ani trochu vhodné pro tak stísněný prostor.

#17 Dům Českého Švýcarska

Na Křinickém náměstí v Krásné Lípě stojí dům, který je v mnohém kouzelný. Ukrývá totiž velmi oblíbenou interaktivní expozici České Švýcarsko – život, tajemství, inspirace. Doslova všemi smysly je tu možné vnímat to, co je pro oblast typické a jedinečné. Je tu i velmi dobré Informační středisko.

CZ_Guzi_krasna_lipa_dum_ceskeho_svycarska.jpg
Jedlová_,Matyáš Gál.jpg

#18 Jedlová

Na vrcholu třetí nejvyšší hory Lužických hor čeká kamenná rozhledna z roku 1891, aby z vyhlídkové terasy ve výšce 23 metrů nad okolním terénem nabídla skvělé výhledy na České Švýcarsko, Lužické hory, ale i Jizerské hory, Krkonoše nebo České středohoří.

#19 Malá Pravčická brána

Kousek od Vysoké Lípy stojí menší sestra Pravčické brány. Na rozdíl od té známější je možné vylézt na přírodní skalní oblouk a pokochat se výhledy přímo z jejího vrchu. Její výška je 2,3 metry, šířka 3,3 metry a délka 1,5 metru a doporučujeme ji navštívit společně s Jetřichovickými vyhlídkami nebo Šaunštejnem

Malá-pravčická-brána.jpg
AK_DSC02544.jpg

#20 Pašerácká stezka

Skalní pěšina, která vás z Hřenska přes Labskou vyhlídku a Elisalex dovede až do Janova patří k velice atraktivním stezkám. Vedle vojenských objektů lehkého opevnění nabízí výhledy na skalní panoramata Stříbrných stěn s Pravčickou bránou, na Zirkelstein či Kaiserkrone, větrný mlýn Janově a v neposlední řadě krásné pohledy na soutok řeky Labe s Kamenicí.

bottom of page